Online: 1 gość

Warto zobaczyćWENECJA I GĄSAWA

2017-07-15
Kujawsko-pomorskie, Pojezierze Żnińsko-Mogileńskie
Prolog wycieczki        

Wenecja i Gąsawa

Żnińska Kolej Powiatowa (Kleinbahn des Kreises Znin) została zbudowana w 1894 roku, a pierwszy ruch pasażerski i towarowy uruchomiono na odcinkach Żnin-Rogowo i Biskupin-Gąsawa-Szelejewo. Do roku 1915 kolejkę rozbudowywano, po czym nadszedł okres kryzysu. I choć kolejka funkcjonuje do dziś, to w międzyczasie zamknięto część linii, a w roku 1962 całkowicie zrezygnowano z przewozów pasażerskich. Po wznowieniu ruchu pasażerskiego na odcinku Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa, w 1971 roku zaczęto przygotowywać się do całkowitej likwidacji kolejki. W krótkim czasie zapadła decyzja o utworzeniu muzeum, które oficjalnie zaczęło funkcjonować od 1972 roku w Wenecji.

Muzeum Kolei Wąskotorowej usytuowane jest przy czynnej, uruchomionej w 1976 roku (dla ruchu turystycznego) stacji kolejowej, a zwiedzić tu można kilkadziesiąt eksponatów, w tym kilkanaście parowozów z najstarszym, umieszczonym w muzeum parowozem z 1899 roku, pochodzącym z fabryki Orenstein & Koppel.

Przy skansenie można zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku, strategicznie usytuowanego między trzema jeziorami: Biskupińskim, Weneckim i Skrzynka, przy dawnej granicy z państwem Zakonu Krzyżackiego. Gdy ustało zagrożenie ze strony krzyżackiej, zamek już w II połowie XV wieku rozebrano, a budulec przeznaczono na rozbudowę Żnina.

Gąsawa (województwo kujawsko-pomorskie, powiat żniński, gmina Gąsawa)

Przy drodze lokalnej prowadzącej z Rogowa do Żnina usytuowany jest drewniany, zrębowo-ryglowy kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie, zbudowany w I połowie XVII wieku. Gdy w 2004 roku przystąpiono do wymiany posadzki kościoła, odkryto tam 4 ceglane krypty o sklepieniu beczkowym. Cegła użyta do budowy krypt to wtórnie użyta średniowieczna palcówka. 3 krypty zostały zasypane na początku XIX wieku, natomiast w krypcie niezasypanej, wcześniej ograbionej, znajdowały się 3 duże trumny i jedna mniejsza. W nawie, pod trzywarstwową posadzką odkryto pochówki szkieletowe. Po odkryciu kamiennych fundamentów ustalono, że wcześniej istniała tu gliniano-drewniana konstrukcja. Zabytek posiada wolno stojącą dzwonnicę, a do części północnej kościoła przylega murowana rotunda dobudowana na początku XIX wieku. Wnętrze świątyni zdobią między innymi: wielowarstwowe polichromie odsłonięte podczas remontu zabytku, rzeźby barokowe, ołtarze, ambona, baptysterium i belka tęczowa z późnogotycką grupą ukrzyżowania.

Na podstawie (dostęp 22.07.2017 r.):

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji- Henschel & Sohn Cassel (1915 r.)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji- Nivelles (1935 r.)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji- Orenstein & Koppel (1899 r.)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji- Henschel & Sohn Cassel (1918 r.)
Zagroda z Luzina (XVII w.)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji- Leon Lichociński (1906-1992) noszący miano Księcia Pałuckich Przewodników
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Ruina zamku w Wenecji
Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie
Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie- wolno stojąca dzwonnica
Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie
Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie
Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie

ŻuławyWARTO ZOBACZYĆ

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Żuławy

Żuławy

Płaskie jak stół, ale godne polecenia Żuławy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2011-2024. Infopl. Warto zobaczyć
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
infopl.info