2024-10-19. Dookoła jeziora Dzierzgoń
2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
Druga część zwiedzania Poznania miała być bardziej relaksująca od tej pierwszej, ale czy tak było? Musieliby to określić pozostali uczestniczy wycieczki. Do wypełnienia planu pozostało kilka zabytków i objechanie Malty, czyli jeziora Maltańskiego. Dodatkowo mieliśmy zaplanowany na godzinę 20:15 koncert w Farze Poznańskiej, więc trasa została skrócona.
Polecana przez wielu mieszkańców Poznania- Malta, to nie moja bajka i szczerze mówiąc, o wiele bardziej zrelaksować się można tuż za jeziorem, w obszarze zalesionym. Zanim dotarliśmy nad jezioro, zwiedziliśmy Park Adama Mickiewicza, z którego rozciąga się widok na Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki i gmach Collegium Maius (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego), dawna siedziba Komisji Kolonizacyjnej, której celem był wykup ziem od polskiej szlachty i chłopów. Obydwa budynki wzniesione zostały w latach 1908-1910 i wchodzą w obręb Dzielnicy Cesarskiej.
Z Parku Adama Mickiewicza skierowaliśmy się w stronę Wzgórza św. Wojciecha, gdzie zlokalizowane są: Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, kościół pw. św. Wojciecha oraz kościół pw. św. Józefa i klasztor karmelitów bosych. Po drodze zatrzymaliśmy się przy XIX-wiecznym kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i zwiedziliśmy jego wnętrze. Na wzgórzu zatrzymaliśmy się na cmentarzu założonym około początku XIX wieku, na szczycie góry porośniętej kasztanowcami, lipami i bluszczem. Na cmentarzu odnajdziemy między innymi groby dawnych prezydentów Poznania i grobowiec premiera RP- Stanisława Mikołajczyka. Uwagę skupiają między innymi: barokowa figura Matki Boskiej z II poł. XVIII wieku i nagrobek zmarłej w wieku 20 lat- Anieli z Liszkowskich Dembińskiej. W pobliżu cmentarza usytuowany jest kościół, który swymi korzeniami sięga XIII wieku, zniszczony w czasie II wojny światowej podczas walk o Cytadelę i odbudowany w okresie powojennym. Naprzeciwko kościoła zlokalizowany jest kościół pw. św. Józefa i klasztor karmelitów bosych zbudowane ok. połowy XVII i XVIII wieku. Przejeżdżając obok ceglanej, podcieniowej szkoły, Ostrów Tumski i Śródkę dobrnęliśmy do kolejnego kościoła. Kościół pw. św. Jana to późnoromańska budowla z nadaniem jej po pożarze pod koniec XV wieku gotyckiego charakteru. Obecnie trwają tu prace renowacyjne.
Z obszaru jeziora Maltańskiego liczba zdjęć: 0. Za jeziorem znajduje się mauzoleum Mielochów z 1934 roku, w którym spoczywali: Andrzej Mieloch (ogrodnik), jego córka i syn. Trumny z ciałami zostały w latach 70. XX wieku przetransportowane na cmentarz komunalny w Junikowie. Mauzoleum nie znajduje się zupełnie przy ścieżce rowerowej i jest schowane w lesie. Czasem trzeba zasugerować się miejscami wydeptanymi, a w tym przypadku takie wydeptanie prowadziło stromo pod górę.
W drodze powrotnej brzegiem jeziora Maltańskiego dojechaliśmy do kościoła pw. św. Rocha zbudowanego w okresie II wojny światowej, a następnie zatrzymaliśmy się na moście św. Rocha, skąd ciągnie się widok na Ostrów Tumski. Stamtąd kierowaliśmy się w stronę miejsca zakwaterowania, zahaczając o jeszcze jeden obiekt sakralny- kościół pw. Wszystkich Świętych. Przy kościele wystawiony jest duży dzwon z 1730 roku.
Na koniec postanowiliśmy odpocząć w ogrodach przed dawnym, głównym wejściem do Zamku Cesarskiego, którego budowę rozpoczęto w 1905 roku.