2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
2023-09-02. Z PTTK przez Barcję i Natangię
Korzystając z ładnej pogody, postanowiliśmy wykorzystać ją na spacer uliczkami Lanckorony. Spore opóźnienie sprawiło, że w końcowej części spaceru było nieco inaczej- bez naturalnego światła. W rejestrze zabytków Lanckorony znajduje się układ urbanistyczny, a wraz z nim między innymi: ponad 100 budynków (domy mieszkalne i budynki gospodarcze), ruiny zamku, centralny kościół, cmentarz z kaplicą, kapliczki, rzeźby i bramy.
Lanckorońska Góra (545 m n.p.m.) położona jest w mezoregionie Pogórza Wielickiego, w woj. małopolskim. Na jej szczycie znajduje się ruina średniowiecznego zamku. Tutaj, w II poł. XVIII w. odbywały się liczne walki działającej w latach 1768-1772 konfederacji barskiej (zbrojny związek szlachty polskiej założony w obronie wiary i niepodległości Polski) z wojskami Imperium Rosyjskiego.
Na południowym stoku Lanckorońskiej Góry zlokalizowana jest wieś Lanckorona. Miejscowość mieliśmy okazję zobaczyć w czerwcu poprzedniego roku, podczas powrotu z wycieczki na Rysiankę w Beskidach. Wówczas obeszliśmy rynek i zwiedziliśmy ruiny zamku.
Dzisiejszy, około 4 km spacer rozpoczęliśmy od rynku, z którego udaliśmy się na obiad do restauracji „Arka Cafe” mieszczącej się w zabytkowym budynku. Stamtąd ulicą Świętokrzyską przeszliśmy do cmentarza, a następnie na górę zamkową. Z zamku przy sztucznym świetle obeszliśmy jeszcze raz rynek oraz otoczenie kościoła.
Lanckorona w czerwcu 2021 r.