2024-10-19. Dookoła jeziora Dzierzgoń
2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
Środek zimy, spora warstwa śniegu i kilkanaście stopni mrozu, a do tego piękne, bezchmurne niebo. To idealne warunki, aby zobaczyć jak góry wyglądają zimą. Mimo, że nie przepadam za takimi miejscami jak Zakopane, a zwłaszcza w okresie gdy jest tam tłoczno, to wjazd i pobyt na Kasprowym Wierchu mile mnie zaskoczył.
Nie wiem czy sprawiła to pogoda i znakomita przejrzystość nieba i jak by to wyglądało w pochmurny i ponury dzień, ale najważniejsze jest, że czas poświęcony temu, nie zaliczam do zmarnowanych. Na wysokości 1027 m n.p m., w Dolinie Bystrej, w dzielnicy Zakopanego- Kuźnicach znajduje się stacja dolna kolejki linowo-kabinowej KL Kasprowy Wierch. Po dotarciu do punktu zakupu biletów, przed kasami długa i kręta kolejka, przypominająca oczekiwanie na dostawę towaru do sklepów w czasach PRL-u. Na szczęście sprawna obsługa spowodowała, że po kilkudziesięciu minutach mieliśmy w rękach bilety. Po krótkim czasie oczekiwania na przyjazd wagonu, szturm ludzi ruszył w jego kierunku. Udało się zająć miejsce tuż przy oknie, a dzięki temu miałem okazję widzieć więcej.
Cała trasa przejazdu na Kasprowy Wierch liczy ponad 4,2 km i pokonuje różnicę wzniesień o wysokości 936 m. Prędkość przejazdu waha się w granicach od 6 do 8 m/s. Mniej więcej w połowie przejazdu, na Myślenickich Turniach mamy przesiadkę do drugiego wagonika.
Druga część trasy jest stroma i jednocześnie bardziej urokliwa. Jadąc w otoczeniu Tatr Zachodnich, minęliśmy z prawej strony Dolinę pod Zakosy, będącą częścią Doliny Goryczkowej- odgałęzienia Doliny Bystrej. Następnie przemieszczając się nad Doliną Sucha Kasprowa, która jest górną odnogą Doliny Kasprowej, na wysokości 1959 m n.p.m., dotarliśmy do celu.
Poniżej 26 m od wierzchołka Kasprowego Wierchu, w budynku górnej części stacji kolejki znajduje się restauracja, przechowalnia sprzętu narciarskiego i mały hotelik. Po wyjściu na zewnątrz oczom ukazała się panorama pokrytych śniegiem Tatr. Wchodząc wyżej napotkałem na pewien opór butów. Nieodpowiednio dobrane, nie pozwalały mi swobodnie przemieszczać się po śliskim śniegu. Z trudem dotarłem na sam szczyt leżący na wysokości 1987 m n.p.m., na którym znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ze szczytu Kasprowego Wierchu rozlega się widok na Tatry i Zakopane. Tuż pod samym szczytem leży Dolina Bystrej, w skład której wchodzą Doliny: Sucha Kasprowa, Goryczkowa, Świńska i Kondracka. W oddali widać Krokiew i Giewont. Na Kasprowym działają dwie trasy zjazdowe: Gąsienicowa i Goryczkowa oraz dodatkowe dwa wyciągi krzesełkowe, przeznaczone dla narciarzy. Nic więc dziwnego, że cały ten rejon należy do jednych z najbardziej obleganych przez turystów, terenów polskich Tatr.
Mimo tego, że Zakopane jak i całe jego otoczenie jest miejscem bardzo komercyjnych, to jednak warto zobaczyć panoramy roztaczające się z samego szczytu Kasprowego Wierchu, pod warunkiem odpowiedniej pogody.