2024-10-19. Dookoła jeziora Dzierzgoń
2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
Nie będąc pewny dalszej pogody, na pierwszy ogień wybrałem wycieczkę do Bierzgłowa i Zamku Bierzgłowskiego. Na trasie chciałem zobaczyć kilka miejsc i zabytków, które mnie interesowały, między innymi: Bydgoskie Przedmieście, wiatrak w Bierzgłowie, zamek w Zamku Bierzgłowskim oraz dawną wieś, a obecnie część Torunia- Barbarkę.
Ze Stawek ruszyliśmy w kierunku mostu na Wiśle. Można powiedzieć, że po miejscu dawnej przeprawy (1500-1880) jest to drugi, łatwo dostępny punkt widokowy na starówkę. Z mostu drogowego widoczny jest również most kolejowy z 1873 r. im. Ernesta Malinowskiego.
Za mostem skręciliśmy w lewo i bulwarem dojechaliśmy do Parku Miejskiego, zwanego Parkiem Bydgoskim.
Przed parkiem skręciliśmy w prawo i przejechaliśmy przez Bydgoskie Przedmieście. Tak duże osiedle było pierwszym osiedlem zbudowanym poza murami miasta. Kryje ono sporo fantastycznej zabudowy, między innymi ryglowej.
Zanim dojechaliśmy do tablicy z końcem nazwy miasta, zatrzymaliśmy się przed kontrastującymi ze sobą dwoma budynkami. Po lewej skromny domek, a po prawej „nieco” bogatszy obiekt, którego nie trzeba przedstawiać.
Za Toruniem, w miejscowości Przysiek skręciliśmy w prawo i dalsza część trasy, aż do Łążyna biegła przez las. Minęliśmy miejscowości: Zarośle Cienkie i Doły Łążyńskie, po czym wyjeżdżając z lasu i Doliny Wisły, musieliśmy wspiąć się na piekielną górę. W Łążynie zatrzymaliśmy się przy kościele i kaplicy z XIX w.
Kolejnym miejscem zatrzymania było Bierzgłowo i w tym miejscu mieliśmy ok. połowy przejechanej trasy. W miejscowości tej zatrzymaliśmy się przy kościele z okresu XIII i XIV w. Odnowiony on został w II poł. XIX w., zrekonstruowano też szczyty. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się również XVIII-wieczna, drewniana dzwonnica.
Po drugiej stronie ulicy stoi XIX-wieczny wiatrak „koźlak”, pod który podeszliśmy. Jego właścicielami była rodzina Waltrów, a ostatnim młynarzem obsługującym wiatrak do roku 1958 był Władysław Walter.
W drodze powrotnej do Torunia zatrzymaliśmy się w Zamku Bierzgłowskim pod gotyckim zamkiem, wzniesionym w latach 1270-1305.
Zwiedziliśmy również kaplicę.
Ostatnia część wycieczki prowadziła głównie przez las. Dłuższy odpoczynek nastąpił już w części Torunia- Barbarce. Tam obejrzeliśmy z zewnątrz ryglową kaplicę z XIX wieku wraz z cmentrazem.
Barbarka, otoczona zielenią, to znakomite miejsce na spędzenie czasu w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku miasta.