2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
2023-09-02. Z PTTK przez Barcję i Natangię
W odległości niespełna 30 km na zachód od Wilna, w malowniczej krainie jezior- Trokach, na półwyspie otoczonym jeziorem Galwe, warto zobaczyć jest murowaną, gotycką warownię wzniesioną na początku XV wieku przez Wielkiego Księcia Witolda.
W dawnych czasach, Troki były bardzo ważnym miejscem Wielkiego Księstwa Litewskiego. W XIV wieku książę Giedymin, po przeniesieniu stolicy Litwy z Kiernowa do Trok, wydał decyzję budowy zamku obronnego. Przed śmiercią, Giedymin przekazał Troki synowi Kiejstutowi, który rozpoczął budowę dwóch zamków. Pierwszy z nich wzniesiono na półwyspie, między jeziorami Galwe a Bernadyńskim, a drugi na wyspie jeziora Galwe. Budowa trwała na przełomie XIV i XV wieku, a dokończył ją, po śmierci Klejstuta, jego syn- Witold. Pierwszy, początkowo drewniany, a następnie murowany zamek, otoczony został wałem, fosą i murem z dziesięcioma wieżami i dwiema bramami wjazdowymi: jedna od strony miasta, a druga od strony jeziora. Wielokrotnie oblegana i niszczona budowla została całkowicie zrujnowana w roku 1660.
Drugi, istniejący do dziś zamek, jest pięknem architektury i najważniejszą atrakcją w dzisiejszych Trokach. Początkowo, miał być on wsparciem dla zamku na półwyspie, jednak po przeniesieniu przez Klejstuta książąt na wyspę, jego ranga znacznie wzrosła. W roku 1377, na skutek ataków krzyżackich warownia została poważnie zniszczona. Odbudowa trwała wiele czasu. Dodatkowo dobudowano dwa skrzydła, trzy wieże, galerię oraz wzmocniono mury. Pałac książęcy na dziedzińcu stał się najważniejszym elementem zamku. Po bitwie pod Grunwaldem budowla straciła znaczenie militarne. Przebudowano ją na styl renesansowy, a podczas wojny z Moskwą została ponownie zniszczona. Dopiero na początku XX wieku podjęto próbę jej odbudowy, którą zakończono po II wojnie światowej i nadano jej styl gotycki.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne z bogatymi zbiorami ilustrującymi życie polityczne, kulturalne i społeczno-obyczajowe Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Miasto Troki jest siedzibą grupy etnicznej Karaimów.