2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
2023-09-02. Z PTTK przez Barcję i Natangię
Na jednodniową wycieczkę wyjechaliśmy do jednego z najpiękniejszych kurortów uzdrowiskowych na Litwie- Druskiennik. Miasto zupełnie inne, kontrastujące od całej reszty, nie ma aż tylu zabytków, ale też i rola jego jest zupełnie inna. Mnóstwo zieleni, cisza, spokój, czyste powietrze i woda, to główne jego atuty. Kurort, z mineralnych źródeł znany był już w XVIII wieku i stał się miejscem sanatoriów i ośrodków wypoczynkowych.
Spacer rozpoczęliśmy od przepięknego Parku Zdrojowego, rozciągającego się od centrum, aż po brzegi Niemna, gdzie wzdłuż rzeki przebiega promenada z licznymi ścieżkami i szlakami spacerowymi. Jednym z nich jest 4 km Szlak Słoneczny, ciągnący się wzdłuż rzeki Rotniczanki i prowadzi przez mosty, kaskady i plaże, aż do dzielnicy Rotnica.
Z promenady udaliśmy się do jednego z zakładów balneoterapeutycznych, gdzie można było poznać smak oraz lecznicze działanie wód mineralnych. Na każdą dolegliwość przystosowana jest woda o swoim własnym charakterystycznym smaku. Część z nich była nawet dobra, ale niektóre wręcz wstrętne :-).
Po napiciu się zdrowotnej wody, poszliśmy do największego na Litwie Aquaparku. Ze względu na moje małe zainteresowanie tego typu rozrywkami, zrezygnowałem wraz z małą grupą osób z kąpieli i razem udaliśmy się na dłuższy spacer po mieście. Spacerując deptakiem i ulicami Druskiennik, moje zainteresowanie głównie wzbudziła architektura. Niekiedy miałem wrażenie zatrzymania się czasu w tym mieście, ale w jego pozytywnym znaczeniu. Wśród nielicznych zabytków zaciekawiła mnie XIX wieczna, mała, drewniana, ciekawie kontrastująca z zielenią, biało-niebieska cerkiew pw. Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość. Nie wchodziliśmy do środka, gdyż w tym czasie odbywała się msza, a dodatkowo na drzwiach widniała nalepka mówiąca o zakazie fotografowania wewnątrz świątyni.
Drugim, wartym zobaczenia zabytkiem w Druskiennikach jest rzymskokatolicki kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, wybudowany w latach 1912-1931. Wewnątrz kościoła znajdują się między innymi obrazy: XVI-wieczny- Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem, XVII-wieczny- św. Antoni oraz XVIII-wieczny- św. Augustyn.
Do innych, również ciekawych budowli należą również: XX-wieczna Willa Kiersnowskich, w której obecnie mieści się muzeum miejskie oraz pięknie zdobiony, drewniany dom.
Dla tych, którzy chcą jeszcze bardziej poznać uroki Druskiennik mogą skorzystać z usług żeglugi statkiem po Niemnie.