2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
2023-09-02. Z PTTK przez Barcję i Natangię
Brzecław (Břeclav, Landenburg), to XI-wieczne, wybudowane przez księcia Brzetysława, czeskie miasto położone w południowych Morawach, nad rzeką Dyje, w odległości 50 km od stolicy Moraw- Brna. Tam znajduje się między innymi: romantyczna ruina zamku, neogotycki kościół NMP, modernistyczny kościół św. Wacława, XVIII-wieczna synagoga i cmentarz żydowski.
Niestety, Brzecław nie był naszym celem zwiedzania Moraw. Miejscowość była naszą bazą noclegową i zbyt napięty czas nie pozwolił na dokładniejsze przejrzenie miasta. Postanowiłem jednak wykorzystać poranny czas i samotnie udać się o godz. 5:00 rano pod zamek. Ruch uliczny z samego rana wprawił mnie w zdumienie, gdyż do połowy drogi nie spotkałem żadnego auta, a za to długie "sznury" rowerów. Natężenie ruchu rowerowego było tak wielkie, że często miałem problem z przejściem na drugą stronę ulicy. Minąłem po drodze, piękny, neogotycki kościół, ale postanowiłem zostawić go na później, aż słońce będzie wyżej. Po 2 km spaceru doszedłem do celu. Jest i zamek, dziwny, ceglana część pomalowana na biało, ogrodzony z jednej części siatką drucianą.
Historia zamku sięga XI wieku, jako drewniany gród księcia Brzetysława. Około XIII wieku został przebudowany na ceglaną twierdzę z wieżą obronną i murami grubości około 5 metrów. W XVI wieku zamek należał do jednego z najbogatszych rodów na Morawach- rodu erotínów. To oni przerobili go na renesansową rezydencję, jednocześnie powiększając miasto. W tym okresie, na całym tym obszarze trwały liczne walki z Habsburgami i w roku 1609 miasto zostało spalone. Podczas wojny 30-letniej, po największej klęsce Czech w bitwie pod Białą Górą z Habsburgami, nastąpiło kolejne zniszczenie Brzecławia czy Brzecławi, jak kto woli. Następnie zamek przejął ród Liechtensteinów, przebudowując go w XIX wieku na romantyczną budowlę zachowaną do dziś. W 1938 roku miasto weszło w posiadanie armii niemieckiej. Pod koniec roku 1944 zostało zbombardowane, a wyzwolenie nastąpiło kilka miesięcy później z rąk Związku Radzieckiego. W roku 1973 do Brzecławia zostało przydzielonych kilka sąsiednich miejscowości, między innymi Potorná, w której stoi neogotycki kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Zbudowano go na planie ośmiokąta z cegieł i ceramicznych płytek.
Brzecław to miasto z bogatą historią, jednak trochę przyćmione przez pozostały obszar Lednicko-Valticki, na którym stoją fantastyczne, znakomicie zadbane zamki i pałace Liechtensteinów.