2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
2023-09-02. Z PTTK przez Barcję i Natangię
Kanał Elbląski lub Kanał Oberlandzki (niem. Oberländischer Kanal) nazywany też Ostródzko-Elbląskim lub Elbląsko-Ostródzkim jest żeglownym ciekiem wodnym położonym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w mezoregionach Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego. Długość głównego szlaku wodnego wraz z połączonymi jeziorami, za pomocą śluz, pochylni i kanałów, szacowana jest na niecałe 128 km, a wraz z odgałęzieniami na prawie 152 km.
Wielogodzinna wycieczka na całym odcinku może być nieco męcząca, ale Żegluga Ostródzko-Elbląska proponuje krótsze, bo 2,5-godzinne rejsy. Do wyboru mieliśmy dwie możliwości: płynąć przez mazurskie jeziora lub Kanałem Elbląsko-Ostródzkim do Miłomłyna. Ostatecznie została wybrana opcja druga, w której początkowo płyniemy Jeziorem Drwęckim, a następnie kanałem.
Opisanie całego, zabytkowego Kanału Elbląskiego wymagałoby większej uwagi, z wyszczególnieniem 5. pochylni (Nowe Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec). Położenie ich znajduje się jednak daleko za Miłomłynem, dlatego też pozostaną tu tylko wzmianką.Rejs z Ostródy do Miłomłyna to ok. 15 km odcinek, który pokonamy w niespełna 2,5 h. Nie zobaczymy tu pochylni, ale doświadczymy dwóch śluzowań. Śluzy komorowe Miłomłyn i Zielona to pierwotnie konstrukcje drewniane, później przebudowane.
Odcinek: Jezioro Drwęckie-śluza Miłomłyn dawniej nosił nazwę Kanału Oberlandzkiego. Szczególnie ważnym fragmentem jest tu końcowy odcinek przed Miłomłynem, ponieważ w tym miejscu, w 1844 r. rozpoczęła się budowa kanału, która trwała 37 lat.