2024-10-19. Dookoła jeziora Dzierzgoń
2024-08-24. Wzdłuż Kanału Elbląskiego
2024-06-29. Śladami osadnictwa olęderskiego, cz. II
2024-06-15. Śladami osadnictwa olęderskiego
2023-10-19. Pałace Pojezierza Łasińskiego
Czwarty dzień w Puszczy Pyzdrskiej zaplanowany był na objazd autem przez niektóre miasta i wsie w regionie i okolicach. Na cel wzięte zostały położone nad Wartą: Zagórów, Ląd i Pyzdry oraz oddalona o ok. 30 km na południowy zachód od Starej Kaźmierki wieś Gołuchów. Jedyną z wykorzystaniem auta wycieczkę po Puszczy Pyzdrskiej zakończyliśmy ok. godz. 19:00.
Rozpoczęliśmy od miasteczka (ok. 3000 mieszkańców) Zagórów, w którym zlokalizowane są między innymi: rzymsko-katolicki kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz kościół ewangelicki z 1884 r. wraz z pastorówką pochodzącą z roku 1938. Pierwszy z kościołów zwiedziliśmy od środka. Zbudowano go w XV w., a w latach 1740-1760 przebudowano. W roku 1790 kościół spłonął, ale w rok później został odbudowany. Wewnątrz uwagę przyciągają malowidła ucznia Jana Matejki- Aleksandra Przewalskiego oraz pozostały wystrój kościoła. Ołtarz główny składa się z obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z poł. XVII w., a po jego bokach usytuowane są XVI-wieczne rzeźby przedstawiające św. Piotra i Pawła. Do pozostałych elementów kościoła należą: barokowy prospekt organowy, późnobarokowe ołtarze, rokokowa chrzcielnica i ambona.
Z Zagórowa skierowaliśmy się do miasta Ląd. Celem było zwiedzenie tam opactwa cystersów. W kruchcie kościoła znajduje się tabliczka z zakazem fotografowania. Zdjęcia robić jednak można, ale bez zgody na publikację. Wobec tego Ląd pozostaje bez zdjęć, opisu i słowa polecam / nie polecam.
Po oprowadzeniu nas przez wnętrza klasztoru i kościoła w Lądzie udaliśmy się do miasteczka (ok. 3200 mieszkańców) Pyzdry. W latach 1387-1793 1/6 obszaru Puszczy Pyzdrskiej była własnością Pyzdr. Na rynku zlokalizowany jest dom podcieniowy z II poł. XVIII w. W Pyzdrach zastaliśmy zamkniętą farę i zamknięty kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (kościół fary) został zbudowany w II poł. XV w., natomiast drugi kościół wraz z klasztorem franciszkanów to gotycki kompleks z elementami barokowymi (po przebudowach, zniszczeniach wojennych i pożarach). Po spacerze w centrum Pyzdr podjechaliśmy pod wiatrak, a następnie do prusko-rosyjskiej granicy zaborów.
Z Pyzdr ruszyliśmy w kierunku wsi Gołuchów, zatrzymując się po drodze w miejscowości Czermin, przy drewnianym kościele pw. św. Jakuba Apostoła z 1797 r. W Gołuchowie rozpoczęliśmy długi spacer wokół renesansowego zamku otoczonego rozległym parkiem. Niestety od wewnątrz zamku nie udało nam się zwiedzić, ponieważ do Gołuchowa zawitaliśmy zbyt późno. Zamek został zbudowany w latach 1550-1560 dla starosty radziejowskiego i wojewody brzeskokujawskiego- Rafała Leszczyńskiego. Modernizacji zamku dokonano w latach 1600-1619. Od końca XVII w. zamek zmieniał właścicieli i popadał w ruinę. W XIX w. na zlecenie polskiej malarki-amatorki i kolekcjonerki dzieł sztuki- Izabelli Elżbiety z Czartoryskich Działyńskiej, doszło do gruntownej jego przebudowy. W roku 2016 od Fundacji Książąt Czartoryskich zamek został odkupiony przez Skarb Państwa. Zabytek otoczony jest 162-hektarowym parkiem typu angielskiego.
Spod zamku piękną aleją udaliśmy się do zagrody żubrów, gdzie mogliśmy zobaczyć także daniele i dziki, po czym wróciliśmy do auta i udaliśmy się do miejsca noclegowego w Starej Kaźmierce.